SIMP SIMP SIMP
SIMP SIMP SIMP
 
SPRAWOZDANIE
z działalności Koła Terenowego SIMP w Chojnowie
za rok 2009

      W trakcie spotkania świątecznego, które odbyło się w dniu 19 grudnia 2009 r. w świetlicy szkoły przy ul. Wojska Polskiego 16 przewodniczący Koła Terenowego SIMP w Chojnowie kol. Zbigniew Metanowski przedstawił sprawozdanie z działalności Koła za rok 2009:

   Noworocznym spotkaniem członków Koła Terenowego SIMP w Chojnowie w dniu 30 stycznia 2009 r. został rozpoczęty ubiegły rok SIMPowski. Spotkanie odbyło się w restauracji "Wiatrak", która na stałe wpisała się jako miejsce naszych spotkań noworocznych. Przedstawione zostało sprawozdanie z działalności koła za rok 2008 oraz plany działań na rok 2009. Druga część spotkania odbyła się przy uroczystej kolacji.

   Na przełomie stycznia i lutego Koledzy z Naszego Koła Terenowego gościli na spotkaniu noworocznym zorganizowanym przez Odział SIMP Legnica. Spotkanie odbyło się w Chacie Karczowiska k/ Legnicy. Prowadzone było przez Przewodniczącego Oddziału Legnickiego Kolegę Włodzimierza Boczka. Na spotkaniu przedstawiona zostało sprawozdanie z działalności Oddziału, oraz z pozostałych Kół terenowych działających w jego ramach.
Druga cześć spotkania przebiegła w bardzo miłej atmosferze podczas biesiadowania. W spotkaniu noworocznym Oddziału SIMP Legnica udział wzięły delegacje z Kół terenowych z Chojnowa, Jawora, Chocianowa oraz Głogowa.

   Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Legnicy wspólnie z Kołem Terenowym SIMP Chojnów, Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego i Rzeczoznawstwa SIMP-EKSPERT, oraz Politechniką Wrocławską ZZOD w Legnicy zorganizowało w dniu 28.05.2009 r. w gmachu Politechniki przy ul. Batorego 9 w Legnicy konferencję nt. "Inżyniera bezpieczeństwa technicznego maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych".
Celem konferencji było zapoznanie uczestników ze zmianami wynikającymi z nowej Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE oraz tendencjami i praktycznymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych.
W programie konferencji z referatami wystąpili:
 • Nowa Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE - mgr inż. Maciej Winkler - UDT Wrocław
 • Istotne zagadnienia bezpieczeństwa maszyn w świetle aktualnego stanu wymagań UE - dr inż. Zbigniew Smalec - Politechnika Wrocławska
 • Praktyczne aspekty zastosowania programowanych, elektronicznych systemów bezpieczeństwa funkcjonalnego w maszynach i liniach produkcyjnych - dr inż. Krzysztof Skura - Politechnika Wrocławska
 • Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach niskiego napięcia - dr inż. Lech Danielski - Politechnika Wrocławska

  W konferencji uczestniczyli głównie przedstawiciele przemysłu z regionu oraz grupa studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.
  W konferencji udział wzięli także zaproszeni goście:
 • Rafał Osiński - Dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego Oddział we Wrocławiu,
 • Aleksander Kopeć - Przewodniczący Rady SIMP,
 • Jerzy Bartoszewski - Dyrektor Politechniki Wrocławskiej ZZOD w Legnicy,
 • Jan Buczkowski - Kierownik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Legnicy.
  Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały konferencyjne.
  Konferencja została pozytywnie oceniona przez uczestników, którzy wyrazili przekonanie, że w przyszłości będą organizowane podobne konferencje z innych dziedzin.
  Konferencja była organizowana w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Politechniki Wrocławskiej ZZOD w Legnicy. Konferencję prowadził Włodzimierz Boczek - prezes oddziału SIMP w Legnicy.

     Koło Terenowe SIMP w Chojnowie już po raz drugi zorganizowało Rajd Samochodowy o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa. Impreza odbyła się w dniu 30 maja 2009 r. Do uczestnictwa w Rajdzie zaproszeni zostali członkowie i sympatycy Koła Terenowego SIMP oraz reprezentacje z innych kół działających w ramach Oddziału SIMP w Legnicy. Organizacją Rajdu zajęli się ponownie Piotr Kiwacz, Michał Berezowski oraz Zbigniew Metanowski. Trasa Rajdu wytyczona została drogami powiatu legnickiego oraz lubińskiego. Na trasie o długości około 83 km przewidzianych zostało do wykonania 35 zadań. Rajd rozpoczął się w Chojnowie punktualnie o godz. 12.00. Pierwszy etap Rajdu obejmował kontrolę pojazdu i jazdę na placu manewrowym. Do zadań na placu należał: wjazd tyłem "do garażu" i wjazd tyłem "w zatoczkę", dojazd przodem i tyłem do przeszkody oraz slalom na czas. Następnie uczestnicy Rajdu otrzymywali listę zadań do II etapu i wyruszali w trasę. Na przejechanie trasy Rajdy przewidziano 3 godziny i 10 minut. Mimo zmienności pogody w tym dniu, rozpoczęcie i zakończenie Rajdu odbyło się w bezdeszczowej aurze. Po zakończeniu części oficjalnej Rajdu uczestnicy bawili się przy ognisku i muzyce do późnych godzin nocnych.
  Po zakończeniu Rajdu i podsumowaniu wyników wyłonieni zostali zwycięzcy:
 • I miejsce - Paweł i Marta Pacułowie
 • II miejsce - Bartłomiej i Iwona Berezowscy
 • III miejsce - Artur, Grzegorz, Marek i Jacek Działo


     W dniu 16 lipca 2009 w Chacie Karczowiska k/ Legnicy odbyło się spotkanie koleżeńskie z udziałem przedstawicieli kół SIMP z terenu Oddziału w Legnicy, na którym zostały wręczone Wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie SIMP pt. "Na najlepsze osiągnięcie techniczne 2007 roku" za opracowanie i wdrożenie do produkcji przez Zespół Firmy KRET i S-ka Tadeusz Kret w Chojnowie, w składzie: Ireneusz Madeiski, Artur Szkolnik, Jerzy Zieliński, Tomasz Stefanicki, Piotr Ruchlewicz i Lech Wagel - "Urządzenia hydraulicznego do gięcia profili miedzianych GPM-111/001".
  Wręczenia wyróżnień dokonali:
 • kol. Aleksander Kopeć - przewodniczący Rady SIMP,
 • kol. Włodzimierz Boczek - prezes Oddziału SIMP w Legnicy.
  Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze, a zakończone zostało posiłkiem przy grillu w pięknej scenerii ogrodu letniego Chaty Karczowiska

     Dnia 29 listopada odbył się "Bal Andrzejkowy SIMP 2009" zorganizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich - Koło Terenowe SIMP w Chojnowie. Impreza przygotowana została na ponad 160 osób w Sali Balowej ODR w Piotrowicach. Oprawę muzyczną i prowadzenie konkursów zapewnił zespół "Swing" z Legnicy którego obecność na naszym Balu w całości ufundowała Agencja Ochrony Pracy i Środowiska BHPE Paweł & Ryszard Pacuła. Udział w balu wzięli przyjezdni członkowie z kół SIMP z Głogowa, Jawora, Chocianowa i Legnicy którym zapewniono transport oraz nocleg. Jedną z cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem atrakcji wieczoru (zwłaszcza przez Panie) były wróżby z wosku, tarota i wahadełka, które oferowała profesjonalna wróżka Małgorzata. Uczestnicy balu mogli wziąć udział w wielu konkursach, w których do wygrania były cenne nagrody. W konkursie dla panów, w którym wygrywał ten, kto najszybciej zagwizdał po zjedzeniu porcji ciastka, bułki tartej oraz popiciu kieliszkiem alkoholu, do wygrania był zestaw elektronarzędzi o wartości 300 zł ufundowany przez Dyrektora Ośrodka SIMP-EKSPERT. Panie zacięcie walczyły o talon na 300 zł do sieci perfumerii Douglas. Zabawa polegała na przelaniu jak największej ilości wody z butelki trzymanej pomiędzy udami do drugiej umieszczonej w baseniku kąpielowym.
  Wszystkie osoby biorące udział w konkursach dostawały nagrody pocieszenia; wielopaki piwa, bombonierki oraz koszulki SIMP-owskie. W losowaniu szczęśliwego numeru biletu zwycięska para otrzymała zaproszenie na weekendową wycieczkę do pięknego Wiednia o wartości 1000 zł. Poziom imprezy oraz jej bardzo bogata oprawa wymagały zaangażowania przy jej realizacji wielu osób stąd bardzo duża pomoc została udzielona przez większość członków naszego Koła Terenowego. Dzień przed balem zaangażowanych w jego organizację było ok. 20 osób w tym i również całe rodziny niektórych członków koła. Impreza zgodnie z oczekiwaniami trwała do białego rana, ostatni goście udali się na zasłużony odpoczynek o godzinie 5.30 dnia następnego.

     Na początku grudnia tego roku zakończony został etap związany ze przygotowaniem Arkuszy kwalifikacyjnych wraz z załącznikami celem uzyskania przez członków naszego Oddziału Tytułu Wykładowca SIMP. Finalnie wymagane dokumenty złożyło 11 osób.
  Z prośbą o przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego w celu nadania tytułu "Wykładowca SIMP" wystąpili członkowie:
 • Łosik Tadeusz - SIMP Głogów
 • Wachowiak Janusz - SIMP Głogów
 • Bonarski Piotr
 • Pacuła Paweł
 • Kiwacz Piotr
 • Berezowski Michał
 • Chojnowski Paweł
 • Berezowski Bartłomiej
 • Metanowski Zbigniew
 • Winkiel Adam
 • Kaczyński Ryszard

     Od połowy listopada 2009 roku rozpoczęto prace przygotowawcze celem odtworzenia tablicy na cokole z popiersiem prof. Henryka Mierzejewskiego. Wykonane zostało maszynowe czyszczenie całego cokołu i terenu wokół oraz zamontowana tablica pamiątkowa. Dzisiejsza uroczystość odbywa się dzięki zaangażowaniu finansowemu Ośrodka Doskonalenia Zawodowego i Rzeczoznawstwa SIMP-EKSPERT oraz dzięki środkom zgromadzonym przez Koło Terenowe SIMP w Chojnowie.
  Opracowanie:
  Zbigniew Metanowski
  Piotr Kiwacz
  Michał Berezowski
 • SIMP

  Aktualizacja: 06.04.2018
   

  Copyright© 2007-2018 by SIMP Chojnów